Ungari peaminister: emakeele kasutamine lasteaias, koolis ja valitsuses on peamine inimõigus

Emakeele kasutamine lasteaias, koolis ja valitsuses on peamine inimõigus, ütles Ungari värske peaminister Peter Magyar.

Magyar ütles Berliinis toimunud pressikonverentsil, et Ungari ei viivita Ukraina EL-iga liitumise protsessi. „Me teame, et oleme klubi liikmed. Me teame, et me ei nõustu kõiges, aga me vetosta ainult vetostamise pärast,” sõnas ta.

Veto on suveräänne õigus, aga seda tuleks kasutada ainult siis, kui riiklikud huvid on tõeliselt kaalul ja kõik läbirääkimismeetodid on ammendatud, sõnas ta. „Mina usun läbirääkimistesse. Veetsin üheksa aastat diplomaadina Brüsselis ja pole kunagi pidanud vetot kasutama.”

„Võin siin Berliinis korrata: olen valmis kohtuma president Zelenskiga järgmise nädala alguses. Kui meil õnnestub nendes peamistes inimõigustes kokkuleppele jõuda… Emakeele kasutamine lasteaias, koolis ja valitsuses ei ole valikuline lisa. See on peamine inimõigus. Riik, mis soovib alustada EL-iga ühinemise läbirääkimisi, peab neid õigusi austama,” sõnas ta.

„Olen väga optimistlik, et suudame lahendada selle vaidluse, mis on kestnud üle 10 aasta,” lisas ta.