Meedia: USA president sõimas läbi Iisraeli peaministri

USA president Trump kritiseeris eile esmaspäeval 1. juunil Iisraeli peaministrit Benjamin Netanyahut Iisraeli sõjalise tegevuse pärast Liibanonis, teatasid kaks USA ametnikku ja kolmas allikas väljaandele Axios.

Varem esmaspäeval ähvardas Iraan loobuda läbirääkimistest USA-ga Iisraeli tegevuse pärast Liibanonis. Kahe allika sõnul nimetas Trump Netanyahut kõnes „hulluks” ja süüdistas teda tänamatuses. Samuti pani ta pidurid Iisraeli plaanile Beirutit rünnata.

Üks USA ametnik ütles, et Trump ütles Netanyahule, et Liibanoni pealinna pommitamise ähvarduste elluviimine isoleeriks Iisraeli veelgi enam kogu maailmas.

Kaks allikat ütlesid, et Trump väitis, et ta aitas Netanyahul vanglast pääseda – viide tema toetusele Netanyahu korruptsiooniprotsessi ajal. Trumpi märkusi Netanyahu’le kokku võttes ütles USA ametnik: „Sa oled kuradi hull. Sa oleksid vangis, kui mind poleks olnud. Ma päästan su tagumikku. Kõik vihkavad sind nüüd. Kõik vihkavad Iisraeli selle pärast.”

Teine telefonikõnest teavitatud allikas ütles, et Trump oli „vihane” ja ühel hetkel karjus Netanyahu peale: „Mida kuradit sa teed?”

USA ametnik ütles, et Trump teadis, et Hezbollah oli Iisraeli pihta tulistanud ja et Iisrael peab end kaitsma, kuid viimastel päevadel tundis ta, et Netanyahu eskaleerib ebaproportsionaalselt.

Lisaks Beiruti ähvardustele on Iisrael laiendanud oma maapealset operatsiooni Lõuna-Liibanonis.

Teine USA ametnik ütles, et Trump oli mures selle pärast, et Iisrael oli Liibanonis tapnud nii palju tsiviilisikuid, ja oli vastu sellele, et Iisrael purustas terveid hooneid ühe Hezbollah’ komandöri hävitamiseks.

Iisrael ei plaani enam Beirutis Hezbollah’ sihtmärke rünnata, ütles Iisraeli ametnik Axiosele.

Trumpil ja Netanyahul on varem olnud mitu pingelist telefonikõnet, kuid nad on endiselt tihedalt koostööd teinud Iraani ja muude küsimuste osas. Üks ametnik ütles, et see oli üks Trumpi halvimaid kõnesid Netanyahuga pärast ametisse naasmist.

Trumpi viha näis olevat ajendatud asjaolust, et Netanyahu otsus Liibanonis eskaleerida ähvardas nurjata tema läbirääkimised Iraaniga.

Pärast kõnet postitas Trump sotsiaalmeedia kanalis Truth Social, et Iraani-kõnelused „jätkuvad kiires tempos”.

Netanyahu tegi pärast telefonikõnet avalduse, milles ütles, et oli Trumpile öelnud, et Iisrael ründab Beirutis asuvaid sihtmärke, kui Hezbollah ei lõpeta Iisraeli ründamist, ning et seni jätkab Iisrael oma operatsioone Lõuna-Liibanonis.

„Meie seisukoht jääb samaks,” kirjutas Netanyahu.

Teine USA ametnik väitis, et tegelikult oli Trump Netanyahust kõne ajal „üle sõitnud”. „Bibi ütles: „Olgu, olgu, lihtsalt veenduge, et kõik oleks korraldatud”,” ütles ametnik.

USA ja Iraani läbirääkimiste memorandum kutsub üles lõpetama sõda Liibanonis, ütlesid allikad Axiosele. See oli Trumpi ja Netanyahu vahelise eelmise pingelise telefonikõne allikas.