Euroopas võeti kasutusele uus liiklusmärk – kui seda ei tunne, ähvardab 135 euro suurune trahv

Euroopas on uus liiklusmärk, mis lubab sõidurajal sõita vähemalt kahe reisijaga. Märgi eiramine võib kaasa tuua 135 euro suuruse trahvi.

Sinisel taustal olev valge romb võeti Prantsusmaal kasutusele eelmisel 2025. aastal ja on juba saanud riigi tänavapildi püsivaks osaks, vahendab Iltalehti.

Uue liiklusmärgi eesmärk on vähendada liiklusummikuid ja edendada keskkonnasõbralikumat reisimist.

Soomes seda liiklusmärki ei kasutata ja seetõttu ei õpetata seda autokoolides. Seetõttu võivad paljud turistid kogemata reegleid rikkuda.

Valge rombiga tähistatud sõidurajad on reserveeritud ainult teatud sõidukitele. Sõidurada on lubatud kasutada autodel, milles on vähemalt kaks inimest (autode ühiskasutus). Lisaks on sõidurajal lubatud sõita elektriautodel, taksodel ja ühistranspordil.

Reeglite rikkumisi on lihtne tabada, kuna uued kõrgtehnoloogilised radarkaamerad jälgivad liiklust.

Need ei salvesta mitte ainult sõiduki numbrimärki, vaid nende tehnoloogia on võimeline ära tundma ja lugema ka autos olevate inimeste tegelikku arvu.

Kui sõidate üksi, määratakse teile 135 euro suurune trahv. Selle summa saaks kindlasti paremini kulutada puhkusele.

Uut liiklusmärki võib leida sellistest linnadest nagu Lyon, Grenoble ja Strasbourg, aga ka mitmetelt suurematelt kiirteedelt.

Soomes kasutatakse veidi teistsugust märki, E9.1 või E9.2.

Märk tähistab bussidele reserveeritud sõidurada. Kui sõidurada on reserveeritud ka taksodele, on see märgi allosas sõna „TAXI”. Bussidele reserveeritud sõidurada võivad kasutada ka trammid, kiirabiautod, ametikohustusi täitvad politseiautod ja muud lisamärgil märgitud sõidukid, kirjutab Soome transpordiamet liiklusmärgi E9.2 kohta.

Soomes puuduvad autode ühiskasutusega seotud liiklusmärgid.

Allikas: Transpordiamet