Eelmise nädala droonihoiatus näitas Soome hädaabiteadete süsteemi puudujääke. Praegu kasutatav rakendus 112 Suomi ei jõudnud kõigi allalaadinuteni, ega ka nendeni, kes polnud rakendust alla laadinud.
Nüüd kiirendatakse mobiiltelefonidele saabuvate hädaabiteadete edastamist. Siseministeeriumi päästeosakonna eriekspert Mikko Jääskeläinen ütles Yle-le, et avaliku hoiatuse arendamiseks eraldati raha eelmise aasta teises lisaeelarves ja nüüd kasutatakse seda ka mobiilside leviedastussüsteemi ehitamiseks.
Jääskeläineni sõnul on tehnoloogia kohta tehtud eeluuring.
Tegelik ehitus algab praegu, eesmärgiga saada süsteem vähemalt esialgu tööle selle (2026) aasta lõpuks, ütles ta Yle-le.
Siseministeerium on varem öelnud, et uued hädaabiteadete süsteemid valmivad hiljemalt 2027. aastaks.
Cell broadcast (kärgsõnum) sarnaneb mitmes mõttes tekstisõnumiga, kuid on süsteemi poolest palju kergem – ja seetõttu sobib see tekstisõnumist paremini suurtele inimrühmadele sõnumite saatmiseks. Samuti ei nõua see rakenduse installimist ega registreerimist – kuid jõuab kõikidesse telefonidesse, mis asuvad teatud piirkonnas.
See ei nõua kasutajalt mingeid toiminguid. Jääskeläinen ütles, et sõnum saabub automaatselt, kui telefon on tugijaamaga ühendatud.
Sarnane süsteem on enamikus EL-i riikides kasutusel või väljatöötamisel. Soome on pikka aega uskunud, et 112 Suomi rakendus on mobiilseadmetes ohuteabe edastamiseks piisav lahendus.
Jääskeläineni sõnul on mobiilside leviedastussüsteemi jaoks mitu korda raha taotletud, kuid rahastamist on saadud alles nüüd.
Viimastel päevadel oleme olnud ka mitmelt poolt surve all, rääkis ta.
Jääskeläineni sõnul on süsteemi ehitamisse kaasatud Elisa, Telia, DNA ja Åland Islands Ålcom.
Jääskeläineni sõnul kasutatakse eelmisel aastal antud kuue miljoni euro suurust eraldist ka 112 Suomi rakenduse edasiarendamiseks õhuohtude puhuks ja välistingimustes asuva häiresüsteemi toimimise tagamiseks.

